poniedziałek, 6 lutego 2017

Jakie mogą być przyczyny nieświeżego zapachu z ust, czyli halitozy?


Dla wielu osób nieprzyjemny oddech to kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość, utrudniająca kontakty towarzyskie i zawodowe. Szacuje się, że halitoza może dotyczyć nawet 30% populacji w różnym wieku.
Należy pamiętać, że najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu to błędy w codziennej higienie. Resztki pokarmów pozostawione na zębach są pożywką dla szybko namnażających się bakterii i grzybów, które powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Prowadzą one także do powstawania próchnicy, chorób dziąseł oraz śluzówki, a te także objawiają się nieświeżym oddechem. Istotnym obszarem, często zapominanym podczas codziennej toalety jest język – na jego tylnej części powstaje nalot, na którym chętnie namnażają się bakterie beztlenowe, produkujące brzydko pachnące związki siarki.
Należy wprowadzić nawyk mycia zębów po każdym posiłku, stosowania płynów do płukania ust oraz nici dentystycznych. Warto mieć zawsze przy sobie bezcukrowe gumy do żucia i cukierki ziołowe, które odświeżają oddech. Oczywiście podstawowa zasada to regularne odwiedzanie swojego stomatologa, który wykona potrzebne zabiegi lecznicze.
Wśród innych przyczyn nieświeżego zapachu z ust należy wymienić problemy laryngologiczne związane z migdałkami, zatokami oraz gardłem. Schorzenia te powodują zwiększoną produkcję wydzieliny, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju szkodliwych bakterii, a także zaburzają produkcję śliny.
W niektórych przypadkach przyczyny nieświeżego oddechu należy szukać w chorobach przewodu pokarmowego. Wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, nadkwasota, a czasem nawet nowotwory – wszystkie te schorzenia niekorzystne wpływają na ilość enzymów trawiennych wydzielanych przez wątrobę i trzustkę, a to może skutkować brzydkim zapachem z ust.
Niekiedy nieświeży oddech jest także spowodowany nałogowym paleniem papierosów, zaburzeniami równowagi hormonalnej, przewlekłym i długotrwałym stresem hamującym produkcję śliny, a także nieodpowiedzialnym stosowaniem diet odchudzających, które skutkują odwodnieniem organizmu.
Jeżeli zapach z ust Was niepokoi, zachęcamy do wizyty u lekarza dentysty, który wyeliminuje przyczyny związane ze stanem jamy ustnej i pokieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty. 
Kilka ciekawostek w awaryjnych sytuacjach: 

Zjadłeś danie z dużą ilością czosnku? Wystarczy, że połkniesz tabletki z natki pietruszki, a zapach zniknie. Takie pigułki kupisz w każdej aptece.

Jeśli chcesz zwalczyć nieświeży oddech, wystarcz także płukanie czystą wodą. Należy jednak płukać gardło bardzo głęboko, ponieważ bakterie powodujące nieświeży oddech rozwijają się z tyłu języka. 

Czuć od Ciebie alkohol? Wypij dwie szklanki soku grejpfrutowego. Cytrusy przyspieszą rozkład alkoholu i zneutralizują zapach z buzi.

Na nieświeży oddech nic nie działa tak dobrze jak sól! Rozpuść sól w szklance ciepłej wody i płucz usta przez około 30 sekund. Bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach powinny zostać zneutralizowane.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz