wtorek, 13 czerwca 2017

Skąd biorą się przebarwienia na zębach?

Czy Wy też zastanawialiście skąd biorą się przebarwienia na zębach albo ich zmieniony kolor?

Rośnie liczba zainteresowanych zabiegami wybielającymi, ale czy w każdym przypadku będą one równie skuteczne?
Przebarwienia ze względu na pochodzenie, możemy podzielić na dwie grupy: zewnątrz- i wewnątrzpochodne.

Przebarwienia zewnątrzpochodne

• spożywanie produktów barwiących, żucie betelu, częste stosowanie używek (kawy, herbaty, niektórych soków, czerwonego i białego wina),
• palenie tytoniu,
• picie niektórych ziółek,
• próchnica zębów,
• niedostateczna higiena jamy ustnej,
• materiały stomatologiczne stosowane podczas leczenia (azotan srebra, amalgamat srebra),
• środki chemiczne oraz niektóre leki (chlorheksydyna, żelazo), u dzieci – antybiotyki tetracyklinowe (pod ich wpływem zęby zmieniają kolor na żółty, brunatny lub czerwonawy; może dotyczyć zarówno zębów mlecznych jak i stałych).

Przebarwienia na zębach wewnątrzpochodne

Do przebarwień wewnątrzpochodnych może dojść zarówno przed, jak i po wyrżnięciu się zębów. Tego typu przebarwienia mogą być konsekwencją np. chorób genetycznych, przedawkowania fluoru, przyjmowania różnych leków.

Choroby ogólnoustrojowe a przebarwienia wewnątrzpochodne

Porfiria wrodzona – to zaburzenie metabolizmu o podłożu genetycznym przebarwia zęby na kolor od różowobrązowego przez czerwonoszary do ciemnobrązowego.
Alkaptonuria – to kolejne schorzenie genetyczne, odpowiada za przebarwienia na zębach koloru niebieskiego lub niebiesko-czarnego.
Hiperbilirubinemia – powoduje zielonkawe zabarwienie zębów spowodowane zwiększoną ilością bilirubiny, występuje np. w przebiegu żółtaczki noworodków.
Torbielowate zwłóknienie trzustki – powoduje przebarwienia na zębach w kolorze brązowoszarym.
Zaburzenia hormonalne – w zależności od tego, jakie hormony doprowadziły do zachwiania równowagi organizmu, zęby przebarwiają się na następujący kolor: mlecznobiały – niedoczynność tarczycy, żółto-szary – nadczynność przedniego płata przysadki, niebiesko-biały – nadczynność tarczycy.

Do przebarwień może również doprowadzić fluoroza – choroba powstająca w wyniku przyjęcia doustnie nadmiernej dawki fluoru podczas procesu rozwoju szkliwa. W zależności od stopnia zaawansowania, fluoroza może się manifestować jako pojedyncze lub zlewające się plamy (początkowo matowe, potem kredowobiałe, a w ostatnim stadium – brunatne).

Pozostałe czynniki

• zmiany zapalne lub urazowe miazgi,
• patologiczna resorpcja wewnętrzna (powoduje zabarwienie zębów na kolor różowy),
• stosowanie do ostatecznych wypełnień kanałów korzeniowych past rezorcyno-formalinowych lub jodoformowych,
• zmiana koloru zęba spowodowana wiekiem – zęby wraz z upływem czasu stają się ciemniejsze, co wynika z naturalnych procesów postępującej mineralizacji szkliwa.

Przyczyną przebarwień mogą być uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki, żywność i napoje. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej to tylko jeden z wielu czynników. Stąd ogromne zainteresowanie pacjentów wybielaniem zębów. Jednakże tylko część przebarwień może zostać usuniętych dzięki tym zabiegom, większość z nich to barwniki pochodzenia zewnętrznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz