niedziela, 12 lutego 2017

Najważniejsze cechy pasty do zębów, na które warto zwrócić uwagę

Wybór odpowiedniej pasty do zębów może być nie lada problemem. Producenci wręcz utrudniają zadanie prześcigając się w reklamowaniu swoich wyrobów. Jakie cechy powinna mieć dobra pasta do zębów?
Po pierwsze: ZAWARTOŚĆ FLUORU
Głównym zadaniem pasty do zębów jest oczyszczanie jamy ustnej oraz ochrona zębów przed próchnicą. To fluor jest najważniejszym składnikiem pasty. Zwiększa on odporność tkanek zębów na kwaśne środowisko jamy ustnej oraz hamuje proces metabolizmu bakterii. Jeśli stężenie związków fluoru w szkliwie jest za małe, procesy demineralizacji przeważają nad procesami remineralizacji i szkliwo staje się podatne na uszkodzenia, pęknięcia i szkodliwe działanie drobnoustrojów. Pomimo tego, że pewne ilości fluoru znajdują się w wodzie oraz niektórych produktach spożywczych (herbata, ryby, sery), to właśnie za pomocą pasty do zębów możemy dostarczyć go miejscowo i bezpośrednio do szkliwa. Dlatego należy zwracać uwagę na jego stężenie. Dobra pasta powinna zawierać co najmniej 1000ppm F, a najlepiej- 1450ppm.
WSPÓŁCZYNNIK ŚCIARALNOŚCI RDA
Za pomocą tego współczynnika określa się ilość znajdujących się w produkcie substancji ściernych. Mają one zazwyczaj postać mikrogranulek, które ścierają gromadzący się na zębach osad. Stosowane długotrwale mogą np. podrażniać dziąsła i uszkadzać szkliwo. Współczynnik RDA pasty do zębów do codziennego stosowania powinien mieścić się w granicach 45-70, pasty do zębów nadwrażliwych – wynosić poniżej 40, natomiast pasty wybielającej lub dla palaczy – maksymalnie do 100. Ważne - pasty wybielające można bezpiecznie stosować przez okres co najwyżej 2-3 miesięcy.
SKŁADNIKI DODATKOWE
Poza podstawowym zadaniem jakim jest oczyszczenie i ochrona przed próchnicą, pasta może pełnić dodatkowe funkcje. Osoby z zębami nadwrażliwymi mogą sięgnąć po pastę z argininą lub azotanem potasu, które pomagają łagodzić dolegliwości. Przy stanach zapalnych dziąseł pasta powinna zawierać przeciwbakteryjne wyciągi ziołowe (rumianek i tymianek) czy środki przyspieszające gojenie (alantoina). Jeśli ktoś ma natomiast problemy z odkładającym się kamieniem, może wybrać np. pastę z chlorheksydyną. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem dentystą, który pomoże w wyborze odpowiedniej pasty.
Ale pamiętajcie, że dobór pasty jest dopiero 4. czynnikiem, który wpływa na jakość wyszczotkowania zębów. W następnych postach przedstawimy pierwsze trzy aspekty prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej :)
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: http://implant-dentist.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz